Táplálkozás és receptek
Miért együk őket? PDF Nyomtatás E-mail
Mindenki tudja, hogy a zöldségek mennyire egészségesek. Változatosan készíthetjük el őket, de legtöbbjük nyersen az igazi! Fogyasszunk belőlük minél többet! Kínáljuk gyerekeinknek is gyakran!
Íme néhány zöldség, hogy megtudjuk miért érdemes elfogyasztani őket.
uborkaUborka
Magas a kálium-, kalcium-, foszfor-, vas és fehérjetartalma, sok benne a vitamin, viszont kevés a kalória. Rendkívül egészséges, jótékonyan hat az emésztésre.
Sárgarépa93580-immun-gyerek-bi-d000118CB8658ead51ebd
Főzve hasznosabb, mint nyersen, ugyanis a benne levő A-vitamin nem oldódik vízben, csak zsírokkal együtt hasznosul. Ezért vajon párolva a leghatékonyabb. Már a kisbabák is fogyaszthatják, segíti a csontozat fejlődését. Sok benne a kálium, ami hozzájárul a máj tisztításához. Gyulladáscsökkentő hatású. Jótékonyan hat a látásra.
porehagyma
Póréhagyma
Nagyon gyenge a hagymaíze, nyersen bátran fogyaszthatjuk. Magas az A-, B-, C-vitamin tartalma, sok vasat, illóolajat rejt magában. Egyesíti a vöröshagyma és a foghagyma jótékony hatásait. Vízhajtó, segíti az emésztést.
Paradicsomparadicsom3
Sok vitamint (B1, B2 C), ásványi anyagot (magnézium, vas, foszfor, kalcium, karotin) tartalmaz. Fogyasztása csökkenti különböző rákos betegségek kialakulásának esélyét. Gyulladáscsökkentő hatású bőrápoló.
paprika
Paprika
A nyers paprikában több, mint hétszer annyi C vitamin található, mint a citromban. magas az E vitamin tartalma, van benne B-vitamin, kalcium, magnézium. Fogyasztásával hozzájárulhatunk a rákbetegségek kialakulásának megelőzéséhez. Serkenti a vérkeringést, csökkenti a koleszterinszintet. Erősíti az immunrendszert, javítja az emésztést.
Burgonyaburi
Fontos szénhidrátforrás. Magas a C-, B1-, B2- vitamintartalma. Ezek leginkább a héjában, vagy közvetlenül alatta találhatók. Tisztítja a szervezetet a lerakódott nehézfémektől. Ha rovarcsípésre nyers krumplit teszünk, nyugtató hatású.
padlizsn
Padlizsán
Nem szükséges hámozni, héja is fogyasztható. Sok C-vitamint, karotint tartalmaz, gazdag ásványi sókban, fehérjében, szénhidrátokban. Magas rosttartalma miatt kedvezően hat az emésztésre.
Spenótspenot
Az egyik legértékesebb zöldségünk. legjobb, ha nyersen fogyasztjuk. Magas antioxidáns-tartalma. B vitaminjainak köszönhetően serkenti az emésztést, viszont nyugtatja az idegeket. Magas, természetes sótartalma csökkenti a vércukorszintet. Sok benne az A- és K- és E-vitamin.


Forrás: http://webovoda.blogspot.com/2009/05/egyuk-de-miert-is.html
 
Gyermekünk étvágytalansága PDF Nyomtatás E-mail

étvágytalanságAz első nagy kérdés ezzel kapcsolatban, hogy valóban étvágytalan-e a gyermek. Másrészt, hogy mit nevezünk étvágytalanságnak? A gyermekorvosok az étvágy milyenségére elsősorban a gyermek testsúlyából és testhosszából következtetnek. Fontos, hogy a gyermekorvos ismerje a család életkörülményeit, étkezési szokásait, étkezésük minőségét. Az ilyen beszélgetések során gyakran kiderül, hogy sok szülőnek nem fontos a közös családi étkezés. A gyerekek egy része éppen azért étvágytalan, mert csak úgy eléjük rakják az ételt, egyedül ülnek az asztalnál, és semmi kedvük így étkezni. Éppen ezért nagyon fontos, hogy legalább az esti és a hétvégi közös étkezések legyenek igazi családi együttlétek.
Az étvágytalanság lehet átmeneti vagy krónikus. Ez utóbbi veszélyes, mivel ez a gyermek fejlődésének visszamaradásához vezethet. Okozhatja immunológiai éretlenség, valamilyen korábbi táplálási hiba. Jelentkezhet valamilyen betegség miatt kapott antibiotikumok mellékhatásaként, de az okok között keresendő a mostanában újra növekvő számban megjelent tbc-s megbetegedés is. A krónikus étvágytalanságból eredő elégtelen táplálkozás tinédzserkorban gyomorfekélyhez, idegi eredetű lesoványodáshoz is vezethet. A gyermekkori krónikus étvágytalanság egyik tünete az elégtelen súlygyarapodás.
étvágytalanság2

 

Az étkezések helyébe a chips, a kukoricapehely lépett, a folyadékpótlást felváltották a cukrozott italok, víz helyett rossz gyümölcsleveket isznak. Mindezek is étvágytalansághoz vezethetnek.

Pszichés okok
Az étvágytalanságnak a helytelen étkezési szokásokon kívül pszichés okai is lehetnek. Az óvodáskori étvágytalanság az anyától való elszakadásra lehet válasz, de jelezheti a közösségbe való beilleszkedési zavarokat is. Az óvodába kerülés intenzív szorongásos állapota gyakran okoz étvágytalanságot. Kisiskolás korban ugyancsak a megváltozott életforma, a beilleszkedési nehézségek kelthetnek étvágytalanságot, amihez hozzájárulhat a teljesítmény-szorongás is.

Forrás és további információk: http://www.babaszoba.hu/articles/Miert_etvagytalan_a_gyermek?aid=20081120184201

 
Mit eszünk? Néhány jó tanács a gyerek táplálásához. PDF Nyomtatás E-mail

táplálkozásA bölcsődékben és óvodákban tombol a nyári szünet, így a gyerek étkeztetése, napi menüjének összeállítása is ránk hárult. Összeállításunkban ahhoz szeretnénk segítséget nyújtani, hogy az étrend megalkotásában érvényesüljön az egészséges táplálkozás néhány alapelve.
1.Ne unszoltassuk, erőltessük az evést különösen akkor nem, ha valamit nem szeret a gyerek, ilyenkor próbáljuk meg hasonló tápértékű élelmiszerrel, étellel kiváltani. mit_eszünk2.Vonjuk be a gyereket az ételek elkészítésébe.
3.Kínáljon gabonaféléket a gyereknek, mint például árpát, vagy kuszkuszt, főleg a 10 év feletti gyerekeknek.
4.A tésztát ne mindig paradicsomszósszal, hanem többféleképpen is tálalja, például zöldségekkel vagy zöldségből (pl. póréhagymából, sárgarépából, cukkiniből, gombából vagy más, az évszaknak megfelelő zöldségféléből) készült mártással.
5.A sült krumplit vagy a hasábburgonyát ne olajban, hanem kevés zsiradékon, sütőben készítse el!
6.Kínáljon héjában sült burgonyát alacsony zsírtartalmú, friss zöld fűszerekkel készített mártással!
mit_eszünk7.A rizst ne csak külön kínálja, készítsen belőle rizottót zöldségdarabkákkal, például borsóval, piros vagy fehér paprikával, cukkinival.  
8.Keressen új megoldásokat a zöldségek elkészítésére! Csináljon spenóttal és sajttal töltött palacsintát.
9.Süssön ki tököt vagy más zöldségeket a sütőben, majd tálalja azokat joghurtból és friss zöld fűszerekből (pl. bazsalikomból) készült mártással.
10.Kínáljon gyümölcsből készült édességeket, például friss gyümölcsfalatkákat, gyümölcssalátát, gyümölcsös zselét vagy gyümölcspitét!
11.A joghurtot kínálja kockára vágott friss gyümölccsel és reszelt csokoládéval!
12.Keverjen össze fele-fele arányban joghurtot túróval! Adjon hozzá friss reszelt gyümölcsöt, majd fagyassza le az édességet, és tálalja hidegen!gyümölcs13.Kínáljon kis szeletekre vágott lazacot tésztával és tejfölös szósszal! Csináljon tonhalas szendvicset!
14.A babféléket ne csak köretként tálalja, hanem keverje salátába is!

Forrás és további információk: http://www.netbaby.hu/Article.aspx?ID=2416