Gyermekünk étvágytalansága PDF Nyomtatás E-mail

étvágytalanságAz első nagy kérdés ezzel kapcsolatban, hogy valóban étvágytalan-e a gyermek. Másrészt, hogy mit nevezünk étvágytalanságnak? A gyermekorvosok az étvágy milyenségére elsősorban a gyermek testsúlyából és testhosszából következtetnek. Fontos, hogy a gyermekorvos ismerje a család életkörülményeit, étkezési szokásait, étkezésük minőségét. Az ilyen beszélgetések során gyakran kiderül, hogy sok szülőnek nem fontos a közös családi étkezés. A gyerekek egy része éppen azért étvágytalan, mert csak úgy eléjük rakják az ételt, egyedül ülnek az asztalnál, és semmi kedvük így étkezni. Éppen ezért nagyon fontos, hogy legalább az esti és a hétvégi közös étkezések legyenek igazi családi együttlétek.
Az étvágytalanság lehet átmeneti vagy krónikus. Ez utóbbi veszélyes, mivel ez a gyermek fejlődésének visszamaradásához vezethet. Okozhatja immunológiai éretlenség, valamilyen korábbi táplálási hiba. Jelentkezhet valamilyen betegség miatt kapott antibiotikumok mellékhatásaként, de az okok között keresendő a mostanában újra növekvő számban megjelent tbc-s megbetegedés is. A krónikus étvágytalanságból eredő elégtelen táplálkozás tinédzserkorban gyomorfekélyhez, idegi eredetű lesoványodáshoz is vezethet. A gyermekkori krónikus étvágytalanság egyik tünete az elégtelen súlygyarapodás.
étvágytalanság2

Az étkezések helyébe a chips, a kukoricapehely lépett, a folyadékpótlást felváltották a cukrozott italok, víz helyett rossz gyümölcsleveket isznak. Mindezek is étvágytalansághoz vezethetnek.

Pszichés okok
Az étvágytalanságnak a helytelen étkezési szokásokon kívül pszichés okai is lehetnek. Az óvodáskori étvágytalanság az anyától való elszakadásra lehet válasz, de jelezheti a közösségbe való beilleszkedési zavarokat is. Az óvodába kerülés intenzív szorongásos állapota gyakran okoz étvágytalanságot. Kisiskolás korban ugyancsak a megváltozott életforma, a beilleszkedési nehézségek kelthetnek étvágytalanságot, amihez hozzájárulhat a teljesítmény-szorongás is.

Forrás és további információk: http://www.babaszoba.hu/articles/Miert_etvagytalan_a_gyermek?aid=20081120184201